Zapáľte iskru inšpirácie.

Zapáľte iskru inšpirácie.

Často kladené otázky

Najdôležitejší parameter dreva je jeho vlhkosť ktorá musí byť pod 20%. Vysušené drevo má oveľa väčšiu výhrevnosť ako čerstvé. Drevo by ste pred spálením mali nechať schnúť aspoň dva roky , ideálne voľne prevetrávané a prekryté iba zhora proti dažďu a snehu.

Najhrubšie polená naukladáme na dno ohniska. Na ne poukladáme tenšie a na vrch asi 0,5kg triesok . Medzi triesky vložte pevný podpaľovač. Drevo prehorí z hora nadol , horí dlhšie , čistejšie a komín sa rýchlejšie naštartuje . Pri takomto rozkurovaní vzniká menej dymu a výrazne sa eliminuje nepríjemné zadymenie do obytného priestoru. Dvierka môžu ostať chvíľu pootvorené kým sa nechytia horieť triesky.

Dávku paliva určuje kachliar alebo ju nájdete v návode na obsluhu. Do krbov sa prikladá zvyčajne raz za cca 1,5-2hodiny. Dôležité je aby bola vyhorená predchádzajúca dávka a prikladali ste len na pahrebu. Pri kachľových peciach je zvyčajne interval prikladania raz za 12-hodín.
Dodržiavajte minimálne ale aj maximálne dávky paliva. Vyhnete sa tak poškodeniu spotrebiča alebo komína.

V prvej fáze pri zakurovaní otvorte prívod vzduchu naplno. Keď sa oheň rozhorí, môžete mierne ubrať na prívode vzduchu. Maximálne však na polovicu. Takto nechajte dohorieť celú dávku paliva.
Keď zhasnú posledné plamene nad tlejúcimi uhlíkmi môžete zavrieť klapku prívodu vzduchu.
V poslednej fáze (pahreba, uhlíky) už nepotrebujeme kyslík a zatvorením vzduchu obmedzíte únik tepla cez komín. Tým umožníte krbu/peci maximálne sálať.

Krb je správna voľba ak túžite po vytvorení príjemnej atmosféry. Vie poslúžiť ako doplnkové kúrenie v prechodných mesiacoch . Teplo z neho pocítite už po 30-minútach od zakúrenia. Môžete si užívať veľké presklenia a tvary krbových vložiek (rohový , trojstranný , tunelový) . Pridaním akumulačných prvkov môžete získať dlhodobejšie sálanie tepla a tým zvýšenie účinnosti a pôžitku. Palivo do krbu prikladáme zvyčajne raz za 1,5-2 hodiny. Veľmi dôležité je správne nadimenzovanie aby nedochádzalo k prekúreniu priestoru.
Kachľová pec je spotrebič pre ozajstných fajšnmekrov a pôžitkárov. Slúži ako doplnkový a tiež náhradný zdroj vykurovania. Nahriatie kachľovej pece trvá trocha dlhšie, ale teplo z nej sa uvoľňuje 12-24 hodín . Na rozkúrenie používate jednu väčšiu dávku paliva. Teplo z kachľovej pece má blahodárne a liečivé účinky. Je ideálna na dlhodobé stabilné kúrenie, stačí prikladať 1-2 krát denne.

Na kachľovej peci je špeciálne hlavne zdravé sálavé teplo, ktoré je príbuzné slnečnému žiareniu. Mať kachľovú pec znamená mať kúsok slnka priamo doma. Sálavé teplo vytvára veľkú tepelnú pohodu, pôsobí na človeka uvoľňujúco, znižuje napätie a zabezpečuje lepší krvný obeh. Toto teplo sa pomaly šíri a nahrieva predmety v miestnosti, čo znamená, že priestor zostáva rovnomerne a dlhodobo vykúrený.

Áno, kachľovú pec môžete pripojiť k ústrednému kúreniu. Pec môže slúžiť ako hlavný zdroj vykurovania pre celý dom. Pomocou teplovodného výmenníka sa teplo akumuluje do vody a potom sa rozvádza do všetkých miestností. Navyše, môže sa pripojiť aj k systému podlahového vykurovania a na ohrev teplej vody. Takže si môžete užívať výhody kachľovej pece, efektívne vykurovať celý dom a zároveň si užívať teplú vodu.

Áno, existujúci komín môžete použiť na pripojenie krbu alebo pece. Je však dôležité nechať komín skontrolovať odborníkom, ktorý posúdi, či je v dobrom stave a je vhodný na bezpečné používanie. Pri starom jednoplášťovom komíne je potrebné komín vyvložkovať.
Dobrý stav komína je kľúčový pre správne fungovanie a bezpečnosť. Nezabudnite tiež na pravidelnú kontrolu a čistenie komína.

Pri spotrebičoch na tuhé palivo je komín potrebné čistiť každé 4-mesiace. Pri spotrebičoch používaných príležitostne stačí raz za rok.

Na stavbu kachľovej pece alebo krbu nie sú potrebné špeciálne povolenia. Dôležitá je kontrola komína kominárom, zatiaľ čo ostatné aspekty a bezpečnosť posúdi a garantuje náš kachliar.

Drevo, ktoré používate na vykurovanie, je takmer CO2 neutrálne. To znamená, že množstvo oxidu uhličitého (CO2), ktoré sa uvoľní pri spaľovaní dreva, je rovnaké ako množstvo CO2, ktoré nový strom absorbuje počas rastu. Je pravda, že obstarávanie a spracovanie dreva vytvára malé množstvo CO2, napriek tomu však drevo zostáva v porovnaní s inými zdrojmi energie k prijateľným možnostiam vykurovania, šetrným k životnému prostrediu.
Moderné krby a kachľové pece uvoľňujú jemné prachové častice v menšom množstve než napríklad horiace sviečky. Ak používate kvalitné zariadenia a dodržiavate odporúčané postupy, drevo môže byť ekologickou voľbou.
Celkovo, vykurovanie drevom je ekologicky prijateľné a pomáha znižovať vašu uhlíkovú stopu v porovnaní s inými zdrojmi energie.

Teplovzdušný krb nie je vhodný do nízkoenergetického domu, pretože počas prevádzky odvádza do priestoru prebytok energie a tak spôsobuje veľkú tepelnú nepohodu v interiéri. Najvhodnejší typ stavby je akumulačný krb alebo akumulačná kachľová pec. Tieto diela majú pri nízkoenergetickýh domoch obrovskú výhodu, pretože môžu byť dimenzované aj ako hlavné zdroje vykurovania, kedy sa užívateľ stáva úplne nezávislý. A keďže je drevo obnoviteľným zdrojom, tak je tento typ vykurovania aj šetrný k životnému prostrediu.

Návrat hore

Rýchly kontakt

Ľubomír Kováč

Obchodný zástupca

Zanechajte nám správu